Kedves Barátunk! – az erdélyi Magyarlapádot most mosta el a víz. Magyarlapád Fehér megyében található, a megye öt magyar településéből az egyik. Lakói nagy gondot fordítanak arra, hogy a magyar nyelvet, kultúrát és hagyományokat megtartsák, ápolják, sőt annak jó hírét is keltsék. Saját nép együttese és messzeföldön híres néptánccsoportja van. Nyaranta tánctáborokban tanítják a lapádi táncokat magyarországi érdeklődőknek. Most azonban pihen a vonó és nema táncé a főszerep Magyarlapádon. Június 22-én este olyan nagy erővel és olyan hirtelen öntötte el a víz a falut, hogy az embereknek védekezni sem nagyon maradt idejük. 75 házat öntött el a víz. Tönkrement bútor, szőnyeg, ruhanemű, élelem, tüzifa, takarmány, veteményeskert, műhely. Baromfiak, házi jószág százai vesztek oda, ugyanígy az udvarokon álló mezőgazdasági és iparos gépek, szerszámok, amelyek a mindennapi megélhetésüket jelentik a lapádiaknak Mivel későn jött a veszedelem, nincs hova fordulniuk: miden segítő szervezet hetek óta le van kötve más településeken. Segítsenek, segítsetek! Mire van szükség? Bútorokra, matracra, ágyneműre, takarókra, hálózsákokra, háztartási gépekre, számítógépekre, építkezési anyagokra, tartós élelmiszerre, fertőtlenítőszerekre, szivattyúra, szerszámokra – és persze legfőképpen pénzre. Ruhaneműre már nem, rengeteg gyűlt össze (Hollandiából egy egész kamion ruhátsikerült szerezni. Tárgyadományaidat a következő helyre vidd: A „Reménység Szigete” telephely (a református Erdélyi Gyülekezet otthona). 1106 Budapest, Gyógyszergyári út 3. a Fehér útról nyílik, az Örs vezér tere és az Éles sarok között. Reggel 10 órától este 9-ig lehet leadni az adományokat, Laukó Árpád tartózkodik a helyszínen, akit a 06204635392 telefonszámon lehet elérni. Akinek lenne adománya, de nem tudja megoldani, hogy odakerüljön a raktárba, az hívja Bánffy Miklóst a 06-33-487487 telefonszámon, vagy Bánffy Katát a 0036-20-9237008-on.
Néphagyomány Az Ezer Székely Leány Napját tartották ma Csíkszeredában -Videó, fotóriport
[ 2010. július 03., 20:15 ] [734]
Ezer Székely Leány Napja - a székely népdal, néptánc és népviselet napját ünnepelték ma Csíkszeredában. A rendezvény 17 rekonstruált székely történelmi zászló bemutatójával kezdődött.
Kiállították a Székely Nemzet zászlaját, a Mátyás király korabeli székely lobogót, az 1600-as évek gyalogsági és lovassági zászlókat, 1848-as nemzetőr illetve az 1919-es székely hadosztály lobogóját.
Az ünnepségen székelyföldi hagyományőrző csoportok vettek részt, de nemcsak ők öltötték magukra a piros-fekete népviseletet.
- Ez a székely ruha ez Gyergyókilyénfalváról származik, habár Székelyudvarhelyen élek és lakom és 18 éve, hogy már nem volt székelyruha rajtam, ezért most már úgy döntöttem, hogy föl kell vennem ezt a székely ruhát, és el kell jöjjek az Ezer Székely Leány találkozóra - mondja Barabás Judit.
Az Ezer Székely Leány napját először 1931-ben, Domokos Pál Péter zenetanár szervezte meg. Az önazonosság őrzésére, a székely értékrendre, az ősi hagyományokra, a népviseletre hívták fel akkor is a fiatalok figyelmét. A rendezvény célja ma is ugyanaz maradt.
Csúcs Mária
Duna Tv, Híradó
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |